Mandıra Çiftliği

Blog

VAHDET SÜT BİZİM İÇİN NEDEN İYİDİR?

Küçük çocuklar bile sütün kendini güçlü ve sağlıklı yaptığını bilir. Vahdet Süt ve süt ürünleri bize ihtiyacımız olan kalsiyumun yaklaşık% 75'ini sağlar ve diğer önemli vitamin ve mineralleri içerir.

Vahdet Süt proteinleri, vücudun kendi kendine üretemeyeceği temel amino asitleri içerdikleri için tam proteinlerdir. İnsanlar süt yağını iyi sindirir ve iyi bir enerji kaynağıdır. Nispeten düşük erime noktası, uygun yağ asitleri içeriği, yağ partiküllerinin dağılımı ve bağırsak yolunda emilim özellikleri ile sindirimi kolaylaştırılır. Sütten alınan enerji özellikle büyüyen bir vücut için önemlidir, bu nedenle çocuklara yağsız süt verilmemelidir. Süt yağı, sütteki kalsiyumu sindirmek için gerekli olan iyi bir A ve D vitamini kaynağıdır.

İnek sütü yağının % 30'u zeytinyağında da bulunabilen oleik asittir. Kemik yenilenmesi için gerekli olan lipid bileşiklerinin (prostaglandinler) sentezi, süt yağında bulunan linoleik ve alfa-linolenik aside dayanmaktadır.

Vahdet Süt ,% 5'e kadar laktoz, yani karbonhidrat olarak özellikle çocuklar için önemli bir enerji kaynağı olan süt şekeri içerir. Laktoz, vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur ve bağırsak yolundaki bakterilerin büyümesini düzenler.

Ne yazık ki, birçok insan Vahdet süt yağının kolesterol içermesinden korkuyor ve bu nedenle tam yağlı süt içmeye cesaret edemiyor, tereyağı yemekten bahsetmiyorum bile. Ancak vücudun kolesterole ihtiyacı vardır. Vücutta çok fazla kolesterol varsa kan damarı duvarlarına yerleşeceği, kan damarlarının daralmasına ve kırılgan hale gelmesine ve dolayısıyla kalp krizi olasılığının artmasına neden olacağı doğrudur. Bundan kaçınmak için, lif bakımından zengin yiyecekler tüketmeli ve süt içmelisiniz. Bu besinler fazla kolesterolün bağlanmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle, tam yağlı süt ve süt ürünleri, tam tahıllı ürünler ve lif bakımından zengin sebzelerle uyumludur. Vahdet  Süt, kalsiyumun ana kaynağıdır.

Kalsiyum vücudun yapı taşıdır. İnsan kemiklerinde ve dişlerinde önemli bir bileşendir. Beyne ve beyinden sinir uyarılarının gönderilmesinde, kas aktivitesinde ve kanın pıhtılaşmasında da önemlidir. Uzun süreli bir kalsiyum eksikliği, daha sonraki yaşamda kemik hastalığına yol açabilir.

İnek sütü, önemli makro elementler olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum ve mikro elementler bakır, demir, çinko, florür, ve selenyum dahil olmak üzere birçok mineral içerir. Tüm bu mineraller metabolizma ve kanın güçlenmesi için önemlidir.

Bir kişi bir bardak sütten 240 mg kalsiyum elde eder (yetişkinler için ortalama oran: 1000 mg; yaşlılar ve hamile kadınlar için 1500 mg'a kadar).

Vahdet Tam yağlı süt tüketilirken, yağda bulunan D vitamini sayesinde kalsiyum kolayca sindirilir. Kalsiyumun fosfora uygun oranı nedeniyle, kalsiyum kolayca sindirilerek doğru kemik yoğunluğu ve kan basıncı sağlanır. Sütte bulunan laktoz veya süt şekeri de kalsiyum emilimini destekler.

Kişi taze Vahdet süt içemiyorsa ekşi ürünleri (kefir, yoğurt, lor vb.) Tüketmeli, sütü diyetinin dışında bırakmamalıdır. Süt tüketerek kemiklerimizin güçlü olmasını ve yaşamın sonraki dönemlerinde kemik yoğunluğu sorunlarından kaçınmamızı sağlıyoruz.

Tam yağlı Vahdet süt, neredeyse tüm suda ve yağda çözünen vitaminleri içerdiği için önemli bir vitamin kaynağıdır. Suda çözünen vitaminler arasında en önemlileri, her şeyden önce sinir sistemimizi düzenli tutan tüm B grubu vitaminlerdir. Bu nedenle iyi bir gece uykusu için yatmadan önce ılık süt ve bal içilmesi tavsiye edilir.

PEYNİR MUCİZESİNİN FAYDALARI

 

Bilim adamları peynirin içinde bulunan phenylethylamine' adlı bir kimyasalın kan dolaşımını hızlandırdığı ve kandaki glikoz seviyesini yükselterek beyne aşk sinyalleri gönderdiğini söylüyor.

Uzmanlar peynirin yararlarını şu biçimde sıralamaya devam ediyor:

* Saçları güçlendirir, dökülmeleri azaltır.

* Hafıza zayıflığı ve dikkat kaybını önler.

* Görme zayıflığı ve katarakt olma ihtimalini azaltır.

* Vücudumuzun protein ihtiyacını karşılamada en kuvvetli gıdalardandır.

* Kolesterol oranı düşük olup trans yağ asidi içermediği için daha sağlıklı bir besindir.

* Aminoasit kaynağı olması sebebiyle zekâ gelişiminde rol oynar.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir.

* Bağırsak mikro florasını dengeleyerek zararlı mikroorganizmaların yaşam koşullarını bozar.

* Vücuda doğal yol ile enerji verir.

* A,B1,B2,B6,B12,Folik asit, Tokoferol ihtivası ile vücudumuza katkıda bulunur.

* Dişlerimizi korur, kadınlarda kemik erimesi problemin in önüne geçer. (Kalsiyum kaynağı olmasıyla)

* Çocuklarda boy uzamasını büyük oranda güçlendirir.

* Sindirimi kolaydır, diğer besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

* Süt ürünlerine karşı hassasiyeti olan insanların rahatlıkla tüketebileceği bir süt ürünüdür.

Vahdet Süt ve süt ürünleri tüketmenin önemi nedir?
İnsan hayatının her evresinde gereken süt, C vitamini ve demir dışında makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, gebelik ve yaşlılık zamanlarında kemik sağlığı bakımından bir hayli değerli olduğu bilinmektedir. Süt ve süt ürünlerine özellikle kalsiyum ve fosfor ilk sırada olmak üzere bazı önemli mineraller, protein ve riboflavin gibi bazı B grubu vitaminlerin kaynağı olarak bakıldığında halk sağlığı bakımından önemli bir besin grubu olduğu hemen anlaşılacaktır.

Süt proteini iyi nitelikli olup, vücutta kullanım oranı % 90’dır. Süt proteinlerinin vücutta bilinen büyüme-gelişmeye katkısı, doku farklılaşmalarındaki etkinliğinin beraberinde; kalsiyum emilimi ve immün fonksiyonlar üzerine olumlu etkilerinin olduğu, kan basıncını ve kanser riskini azalttığı, vücut ağırlığının kontrolünde etkin olduğu, diş çürüklerine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

Süt karbonhidratı olan laktoz, süt enerjisinin kaynağıdır. Laktoz, beyin ve sinir hücrelerinin oluşumunda, bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcıdır. Uygun ortam (pH) sağlayarak yararlı bağırsak bakterilerini geliştirir. Süt içme alışkanlığı olmayanlarda hafif mide bulantısı, karında gaz, midede ekşime ve hafif ishal görülebilir. Bu bulgular süt içmeye devam ettikçe geçer.

Vahdet Süt yağı, süt enerjisinin bir diğer kaynağıdır. Yağda eriyen vitaminlerin (A, E, D, K) emilimini sağlar. Özel durumlarda ve yetişkinlik çağında yarım yağlı veya yağsız süt de tüketilebilir. Süt yağında bulunan yağ asitlerinin, özellikle çocukların sinir sistemi ve entelektüel kapasitelerinin gelişimini sağlamayı başaran bir değişken olduğu bildirilmiştir.

Vahdet Süt, minerallerden (kalsiyum, fosfor, iyot, sodyum, magnezyum) zengindir. Vahdet Süt, hiç bir besinde olmadığı kadar fazla ve kullanılabilirliği yüksek kalsiyum mineralini içerir. Kalsiyum, fosfor ve magnezyum kemik dokusunun temel bileşenidir. Çocukluktan 20-25 beş yaşına kadar dengeli beslenme ile kemik mineral dokusu artar. Yaşlılıkta ise hareketsizlik ve hormonal dengenin değişimine bağlı şekilde kemik mineral dokusu azalır. Kalsiyum, fosfor ve protein içeriği zengin olan süt, çocukluk ve gençlikte kemik dokusunun gelişimini sağlar, yaşlılıkta ise kaybı azaltır. Süt proteini, kalsiyum emilimini arttırdığı gibi, kemik dokusu hücrelerinin oluşumunu sağlar. Süt karbonhidratı olan laktoz da ince bağırsaklardan kalsiyum emilimini arttıran önemli bir faktördür.

Vahdet Süt, büyüme ve gelişmeyi, besin ögelerinin vücutta elverişli kullanılmasını, sinir sisteminin özelliklerinın yerine getirilmesini, vücut direncinin gelişmesini ve kan yapımında fonksiyonu olan çok sayıda vitaminleri içerir. Riboflavin (B2 vitamini), B12, A vitamini, B6, B1, niasin ve folik asit sütte yeterli miktarda bulanan vitaminlerdir. Sütün bileşiminde yer alan başta vitaminler ısı ve ışık gibi pek çok fiziksel ve kimyasal etkiye karşı oldukça duyarlıdırlar. Sütün işlenmesi sırasında özellikle ısı ile muamele ve taşınma esnasında ultraviyole ışınlara maruz kalmaları ile besin ögelerinde oluşan kayıplar sağlık açısından istenilmeyen bir durumdur.

Vahdet süt ürünleri tüketiminin arttırılması, yeterli ve dengeli besin öğesi ve enerji alınımının sağlanması açısından sağlık profesyonelleri tarafından önerilmektedir. Dünya geneline bakıldığında her ülke için farklı miktarlarda süt ve süt ürünleri tüketimi söz konusudur. Ülkemizde ise süt içme alışkanlığının çok az olduğu dikkatleri çekmektedir. 1974 Türkiye Ulusal Beslenme Araştırması sonuçlarına göre süt–yoğurt tüketimi kişi başına günlük 78,7 gram iken, 1984 yılı araştırmasında 69 grama düşmüştür.

Sağlıklı fertlerin yeterli ve dengeli beslenmesi için tüketilmesi tavsiye edilen süt miktarı yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma (büyüme ve gelişme dönemi, gebelik, emziklilik, yaşlılık) göre farklılık göstermektedir. Ulusal Süt ve Süt Ürünleri Konseyi’nin yayınını yaptığı Beslenme Rehberi’nde 2-4 (400-800 ml) porsiyon ve Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde yetişkin fertlerin 2 porsiyon [bir porsiyon: bir orta boy su bardağı (200 ml)], çocuklar, adölesan dönemi gençler, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası bayanların 3-4 (600-800 ml) porsiyon tüketmeleri önerilmektedir.

İnsan beslenmesinde kusursuz bir gıda olarak nitelendirilen sütten elde edilen başta peynir, yoğurt, tereyağ, dondurma olmak üzere süt ürünleri de vazgeçilmez gıdalardır.

Tereyağı fazla miktarda yağ içermesi sebebiyle enerji kaynağı olduğu gibi, sindirilme oranı da yüksektir. Ayrıca vitamin A içerir. 

Peynir, yine en önemli protein, yağ, kalsiyum, fosfor ve vitamin A kaynağıdır.

Dondurma, lezzetli ve kolay sindirilebilir bir ürün olmasının yanında, protein, kalsiyum, fosfor ve vitamin B1 içerir. Fazla miktarda yağ içerdiğinden hemde vitamin A kaynağıdır.

Yoğurt, sindirimi kolay, beslenme değeri yüksek, doğal bağırsak florasının oluşmasına yardımcı, her gün diyette bulunması gerekli en önemli süt ürünüdür.

Yine kefir, asidofiluslu süt, krema gibi süt ürünleri de beslenme ve sağlık açısından önemli süt ürünleridir.

Bu fonksiyonları sebebiyle süt, sağlığın korunarak devamını sağlamayı başaran önemli bir besindir. Ancak süt çok sayıda ve önemli özellikleri olan besin öğelerini yapısında bulundurması sebebiyle, tüketilmesi gerekli olan sütün mikroorganizmalar açısından da önemli bir besin olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

inek

Organik

Organik hayvancılığın avantajları şu şekilde özetlenebilir;

  • Zararlı ve hastalık etkenlerinden arındırılmış daha sağlıklı insan ve hayvan gıdası üretilmektedir.

  • Meralarda doğal yolla beslenen hayvanlarda bulaşma kaynakları yok denecek kadar azdır

  • Hayvan refahına önem verilmektedir.

  • Antibiyotik karışımı yemleme yapılmadığından antibiyotiklerin gıdalarla insanlara geçerek bağışıklık sistemine zarar vermesi engellenmektedir.

  • Hayvansal atıklar hayvan gübresi olarak değerlendirilmektedir.

  • Fiyatı hızla artan kimyasal gübre, ilaç, hormon gibi sentetik girdilerden tasarruf edilmektedir.

  • Organik hayvansal ürünlerin ihracat fiyatı diğer ürünlerden %10-20 daha fazladır

  • Yeni istihdam alanları yaratmaktadır (Tekin, 2013).

  • Vahdet Süt Ürünleri

Ürünler >
Çocuk Buzağı Besleme